Rauchweizen / Wędzone pszeniczne

Kategoria: STYLE PIWNE PSPD
autor opisu Przemysław Szczepańczyk
krótki opis Wędzone piwo pszeniczne w niemieckim stylu. Zbalansowany mariaż wędzonki oraz drożdżowych nut typowych dla bawarskiej pszenicy. Podawane wymieszane z drożdżami.
parametry podstawowe Ekstrakt początkowy: 11-14°Blg
Ekstrakt końcowy: 2-4°Blg
Zawartość alkoholu: 4,5-6,0% obj.
Goryczka: 10-20 IBU
Barwa: 14-45°EBC
wyróżniki stylu Wędzone, pszeniczne, bananowo-goździkowe, zbalansowane, bawarskie piwo górnej fermentacji. Stylem bazowym może być jasny lub ciemny weissbier. Chociaż piwo grodziskie też jest wędzonym piwem pszenicznym, to te dwa style różnią się prawie wszystkimi cechami.
historia Tradycyjny styl z górnej Frankonii. Mniej popularny niż rauchmaerzen, ale znajdujący swoich zwolenników, głównie w Bawarii i Czechach. W Polsce w kategorii wędzonych piw pszenicznych jest znacznie rzadziej spotykany niż rodzime grodziskie.
aromat Na pierwszym planie pojawić się mogą bananowe estry lub aromaty wędzonki o charakterze kojarzącym się z wędliną lub oscypkiem. Oba te aromaty powinny być na poziomie średnioniskim do średnio wysokiego i być dobrze zbalansowane. Na poziomie średnim, nieco mniej wyczuwalne niż aromaty dymu i bananów, pojawić się powinny być słodkawe, chlebowe nuty słodu pszenicznego, w ciemniejszych piwach występujące obok nut karmelowych lub toffi. Aromaty fenolowe pochodzące z pracy drożdży, z racji tego, że konkurują z fenolami i polifenolami dymnymi, mogą być mało wyczuwalne, ale w żadnym wypadku nie są wadą. Niepożądane są aromaty chmielowe, siarkowe, alkoholowe i diacetyl.
smak W smaku kluczem jest balans pomiędzy smakami dymnymi, bananowymi oraz słodowymi (czystymi chlebowymi lub wzbogaconymi o nuty karmelowe, w przypadku piw ciemniejszych). Każdy z tych aspektów powinien być na poziomie średnioniskim do średniowysokiego i wspólnie tworzyć złożony profil smakowy piwa, nie dominując go. Goździkowe i ewentualnie waniliowe fenole mogą pojawić się na poziomie najwyżej średnim. Niepożądane są aromaty chmielowe, siarkowe, alkoholowe i diacetyl. Podwyższona kwaskowość nie jest wadą, o ile nie jest na poziomie wyższym niż niski. Finisz wytrawny do półwytrawnego, średnio długi, wędzony, słodowy i owocowy.
goryczka Niska, chmielowa, krótka.
wygląd Barwa złota do ciemnomiedzianej, przechodzącej w brązową. Zmętnienie, spowodowane wysoką zawartością białek z pszenicy oraz użyciem mało kłaczkujących drożdży, jest naturalną cechą tego stylu. Piana biała do jasnobrązowej, zwarta, obfita, trwała.
odczucie w ustach Pełnia średnio niska do średniej. Białka pszeniczne oraz zawieszone drożdże mogą zwiększać odczucie pełni i nadawać piwu nieco mącznej tekstury. Wysycenie średnie do wysokiego.
surowce i technologia Zarówno słody pszeniczne, jak i słody wędzone (nie torfem!) muszą stanowić co najmniej 50% zasypu. Można to uzyskać używając wędzonego słodu jęczmiennego i zwyczajnego pszenicznego lub korzystając z wędzonego słodu pszenicznego. Obie techniki zdają egzamin i wybór zależy od tego, jak efekt piwowar chce uzyskać. Ciemniejsze wersje będą zawierać dodatek słodów karmelowych i ewentualnie niewielką domieszkę słodu czekoladowego lub palonego ziarna. Chmiel dodawany wyłącznie na goryczkę, w ilości nie wyższej niż konieczna. Drożdże bawarskie przeznaczone do piw typu hefeweizen. Tradycyjnie warzone dekokcyjnie.
przykłady komercyjne Aecht Schlenkerla "Rauchbier Weizen",
Maisel & Friends "Smoky Wheat",
Kaltenecker "Rauchweizen",
Weyermann "Oak-toberweizen",
Třebonice "Dýměj",
Břevnovský Benedict "Pšeničná Nakouřená Karkulka",
Clock "Nakuoření Huz 13° Rauchweizen",
U Stočesů "Nakuřovaná pšeničná",
Hendrych "H12 Smoky Weizen",
Czech Lion "Smoky Deer",
Doctor Brew "BeerGeek Madness Rauchweizen",
Ciechan "Pszeniczne Wędzone",
Reden "Banany na rauszu"
podawanie 10-12°C
Weizenglas

banner ceske pivo