Łódzkie (Browary Łódzkie)
etykiety
podstawki
historia
Browar Anstadtów powstał w drugiej połowie XIX wieku z inicjatywy Karola Gottloba Anstadta, który po nieudanych interesach związanych z produkcją perkalu zmienił branżę i zajął się piwowarstwem.
W latach 1866–67 Karol Anstadt wybudował na wschód od najstarszej części Łodzi nad rzeką Łódką duży i nowoczesny zakład, który w krótkim czasie stał się wiodącym przedsiębiorstwem branży piwowarskiej.
Po śmierci Karola Gottloba Anstadta w 1874 roku jego firmę przejęli synowie: Karol Ludwik Anstadt, Fryderyk Anstadt i Zenon Anstadt. We wrześniu 1886 roku Karol, Fryderyk, Ludwik, Zenon – synowie Karola G. Anstadta – i Amelia Handke – jego starsza córka – przekształcili browar w spółkę akcyjną, która przyjęła nazwę Akcyjne Towarzystwo Browaru Parowego K. Anstadta Sukcessorów w Łodzi. Nowe przedsiębiorstwo zostało rozbudowane i wzorem innych łódzkich fabryk powiększone o szereg budynków gospodarczych i mieszkalnych.
W 1900 roku Karol Ludwik Anstadt wybudował odrębny browar w Radogoszczu, a Zenon Anstadt w 1902 roku odkupił browar w Zduńskiej Woli od A. Warszawskiego.
Po I wojnie światowej nazwę spółki zmieniono na Browar i Fabryka Kwasu Węglowego Sukcesorów Karola Anstadta S.A.
Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono i włączono jako Browar Nr 1 w skład Zakładów Piwowarskich w Łodzi, które obecnie noszą nazwę Browary Łódzkie S.A.
źródło: Wikipedia