Browar Warszawski (Browary Warszawskie "Królewskie")
etykiety
podstawki
Historia
Browary Warszawskie – to nazwa browaru w Warszawie, powstałego w 1948 na bazie upaństwowionych browarów Haberbusch i Schiele, produkujące m.in. piwo Królewskie. Warszawska siedziba browarów mieściła się przy ul. Grzybowskiej.
Wraz z upaństwowieniem przedwojennych browarów w 1946 roku zadecydowano, aby z powodu zniszczeń nie odbudowywać zakładu w dawnym miejscu. Tę decyzję zmieniono dopiero w 1950. Odbudowa i rozbudowa browaru trwała aż do maja 1954, kiedy to wznowiono produkcję piwa. Ponieważ w kraju nie produkowano urządzeń piwowarskich, część z nich została sprowadzona do Warszawy z innych, nieczynnych browarów. W 1962 wybudowano nowoczesną słodownię.
W 1968 zakłady wraz z browarami w Ciechanowie, Ciechomicach i Wyszkowie utworzyły przedsiębiorstwo pod nazwą Warszawskie Zakłady Piwowarskie w Warszawie.
Do końca 1975 dostarczano piwo beczkowe jedynie na terenie województwa warszawskiego, natomiast piwa butelkowe sprzedawano w Warszawie. W 1992 browary przekształcono w spółkę pracowniczą pod nazwą Browary Warszawskie S.A., która przejęła mienie Skarbu Państwa w odpłatne użytkowanie. W 1997 nastąpiła zmiana nazwy na Browary Warszawskie "Królewskie" S.A.. W 2000 roku rozpoczęto negocjacje z inwestorem, koncernem austriackim BRAU UNION AG i już w marcu 2001 udziały firmy przejął za zgodą inwestor strategiczny.
15 czerwca 2004 roku walne zgromadzenie wspólników Brau Union Polska zdecydowało o wycofaniu się z Polski i odsprzedaniu Grupie Żywiec browaru Kujawiak w Bydgoszczy oraz zakończeniu produkcji w browarze warszawskim i przeniesieniu jej do zakładu w Warce (Browar Warka). Wynikało to z faktu, że grupa Brau Union AG została wchłonięta przez koncern Heineken N.V., do której w Polsce należy m.in. Grupa Żywiec. Za likwidacją produkcji przemawiały także problemy z produkcją w centrum dużego miasta, a także straty finansowe spółki – w latach 2000-2003 wyniosły one 100 mln zł. Browary Warszawskie opuściły swoją warszawską siedzibę do 15 lipca i w wyniku likwidacji zakładu przestało istnieć 250 miejsc pracy w Warszawie.
Piwo Królewskie stało się marką koncernu Heineken.