Namysłów (Browar Namysłów)
etykiety
podstawki
historia
Początki piwowarstwa w Namysłowie sięgają XIV wieku. Pierwsza wzmianka o istnieniu browarów miejskich i prawie warzenia piwa pochodzi z 1321 roku. W 1536 powstał pierwszy browar na zamku w Namysłowie.
Obecnie istniejący zakład piwowarski zlokalizowany na terenie namysłowskiego zamku założył niemiecki piwowar pochodzący z Turyngii August Haselbach, który w 1862 osiedlił się w Namysłowie, zakupił dawny browar joannitów i rozbudował go na nowoczesne przedsiębiorstwo, funkcjonujące pod nazwą Bierbrauerei A. Haselbach.
W 1944, Albrecht Haselbach ewakuował firmę, a jej siedzibę przeniósł do Feldkirchen koło Monachium. Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono i przywrócono produkcję. W 1945 utworzono Namysłowskie Zakłady Piwowarsko–Słodownicze, które w 1970 włączono do Opolskich Zakładów Piwowarsko–Słodowniczych.
W 1991 browar w Namysłowie usamodzielnił się. Utworzono spółkę Browar Namysłów Sp. z o.o. W 1998 większościowym udziałowcem w przedsiębiorstwie została rodzina Gostomskich. 10 marca 1999 związana z nią amerykańska grupa kapitałowa Chicago Poland Investment Group wykupiła 100% udziałów w spółce i pod nazwą Browar Ryan Namysłów rozpoczęła modernizację oraz walkę o rynek zbytu.
W latach 2007–2012 Browar Namysłów współpracował z rozlewnią JAKO Sp. z o.o. z Kokanina.
W 2013 rozpoczęła się pierwsza w historii Browaru Namysłów ogólnopolska kampania reklamowa. Jej tematem jest przedstawienie flagowej marki browaru – Namysłów Pils.
W 2014 Browar Namysłów wykupił browar w Braniewie, gdzie do dziś jest tam produkowane piwo Braniewo.
Zakład zatrudnia ponad 200 pracowników. Jego roczna produkcja to ok 2 mln hektolitrów piwa.
1 kwietnia 2019 Grupa Żywiec przejęła 100% udziałów Browaru Namysłów za 500 mln złotych, tym samym stając się jedynym właścicielem. Od tej pory Browar Namysłów jak i browar Braniewo wchodzą w skład Grupy Żywiec.