etykiety

Belgia Frater 01
Belgia Frater 02
Belgia Frater 03
Belgia Frater 04
Belgia Gingers Beer
Belgia Gingers Beer Cinnamon
Belgia Grunengold 01
Belgia Grunengold 02
Belgia Kronengold
Belgia Palm
 

podstawki

Belgia 001
Belgia 002
Belgia 003

historia

Pierwszy browar przemysłowy w Kielcach istniał w latach 1875-1965. Kolejny został założony w 1992 roku w północnej części miasta, przy ul. Witosa, pod nazwą Browar Kielce.

W 1995 roku właścicielem zakładu piwowarskiego przy ul. Witosa została belgijska firma PALM Breweries NV. W związku ze zmianą właściciela spółka Browar Kielce zmieniła nazwę na Browar Belgia. Brak możliwości rozbudowy starego browaru zmusił inwestora do przeniesienia produkcji w nowe miejsce. W 1997 roku przedsiębiorstwo Browar Belgia Sp. z o.o. zakupiło dawne zakłady przetwórstwa żywności w Dyminach i w ich miejscu, po modernizacji i rozbudowie budynków w 1999 roku uruchomiło nowy zakład piwowarski.

W bardzo krótkim czasie kielecki browar stał się największym zakładem produkcyjnym firmy PALM Breweries. Produkowano w nim kilka marek jasnego piwa typu lager oraz licencyjne piwo górnej fermentacji Palm Speciale. Browar Belgia proponował później coraz to nowsze style i marki piwa jednak na rynku polskim się one nie przyjęły. Rosła jedynie produkcja niskokosztowej marki Wojak i piwa aromatyzowanego marki Gingers.

W 2006 roku menedżerowie spółki Browar Belgia stwierdzili, że rozwój browaru odbywa się wolniej, niż oczekiwano. Firma podjęła współpracę z Kompanią Piwowarską. W Browarze Kielce uruchomiono produkcję piwa marki Żubr.

W 2007 roku pomiędzy spółkami PALM Breweries NV a Kompanią Piwowarską została zawarta umowa o sprzedaży browaru. W styczniu 2008 roku po zgodzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów transakcja została sfinalizowana i Browar Belgia wszedł w skład grupy piwowarskiej Kompania Piwowarska. W 2008 roku powrócono do nazwy zakładu sprzed 1995 roku oraz rozpoczęto jego rozbudowę.

W 2009 roku Kompania Piwowarska poinformowała o ograniczeniu produkcji w browarze i zwolnieniu części załogi zakładu. We wrześniu 2009 roku zarząd Kompanii Piwowarskiej poinformował o zaprzestaniu warzenia piwa w browarze.

Browar Kielce został zamknięty z końcem października 2009 roku. W ostatnich tygodniach działalności nie produkował piwa, czynna była tylko rozlewnia. Według planów przyjętych przez Kompanię Piwowarską w ciągu najbliższych lat modułowe budynki zakładu mają zostać rozebrane, a sprzęt w nich się znajdujący sprzedany.

Do 2008 roku browar w Kielcach znany był z produkcji wielu marek piw zarówno dolnej, jak i górnej fermentacji (Frater, Gingers, Palm Speciale, Wojak). Od 2009 roku w związku z ograniczeniem produkcji w zakładzie produkowane były tylko ogólnopolskie marki piwa w puszkach Żubr i Dębowe Mocne.

Pin It
contentmap_plugin

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

iskierka 1 procent 2019 banery 1

contentmap_module