All malt

produkowane tylko ze słodów zbożowych bez udziału kukurydzy, ryżu lub cukrów

Altbier

niemieckie określenie piwa górnej fermentacji, klasyczne odmiany tego piwa o miedzianej barwie, zacieranego wyłącznie ze słodu jęczmiennego z użyciem jednokomórkowych kultur drożdży i leżakującego w niskich temperaturach.

Beer

Amerykanie używają słowa beer tylko w odniesieniu do piw typu lager. Anglicy nazywają tak piwo typu ale. W obu przypadkach nie jest to poprawne użycie terminu. Znaczenie słowa "beer" obejmuje zarówno odmianę lager jak i "ale", porter", "stout" i wszystkie niemieckie i belgijskie odmiany piwa.

Bitter

angielski termin oznaczający mocno chmielone piwo typu "ale" najczęściej beczkowe. Chociaż odmiany tego piwa różnią się znacznie między sobą, nazwa sugeruje głęboki posmak goryczki chmielowej. Podstawowe piwa typu bitter mają około 3,75 do 4% alkoholu.

Birofilia

jest to kolekcjonowanie piwnych akcesoriów: etykiet, kapsli, podstawek, szklanek, kufli, serwetek, świeczników, żetonów piwnych, butelek oraz innych gadżetów.

Bock

(po polsku: "koźlak") niemiecka nazwa mocnego piwa, jeśli na etykiecie nie jest zaznaczone inaczej, nazwa wskazuje na jęczmienne piwo fermentacji dolnej. W Niemczech "bock" posiada najczęściej więcej niż 6,25% obj. alkoholu i może być złociste, brązowe lub ciemnobrązowe. Piwa "bock" podaje się zazwyczaj jesienią oraz na przełomie zimy i wiosny

Brzeczka

wyciąg wodny ze słodu (po procesie filtracji zacieru) i chmielu zawierający składniki aromatyczne oraz ekstrakt.

Cask-conditioned

piwo beczkowe, które nie jest filtrowane ani pasteryzowane i podlega wtórnej fermentacji w piwnicy pubu. Procesy te nie mogą zachodzić, gdy piwo zostało schłodzone.
Chmiel dwupienna roślina wieloletnia zbierana w okresie dojrzałości, kiedy listki szyszek są jeszcze zwarte i szczelnie zamknięte. Chmiel nadaje piwu specyficzny, lekko goryczkowy smak i aromat oraz pozwala uzyskać piękną i stabilną pianę.

Cream Ale

amerykańskie określenie sugerujące bardzo jasne łagodne piwo typu "ale", które mogło zostać zmieszane z piwem "lager".

Dolna fermentacja

drożdże przy tym typie fermentacji po odfermentowaniu opadają na dno fermentatora. Cały proces przebiega w niskiej temperaturze (około 5 do 10° C), która jest korzystna dla przekształcenia się cukrów a alkohol oraz dla stabilizacji piwa i wytworzenia się bukietu zapachowego właściwego dla rodzaju i gatunku danego piwa.

Doppelbock

(koźlak dubeltowy) podwójny "bock", niemiecki bardzo mocne piwo odmiany fermentacji dolnej, brązowe lub ciemnobrązowe. Około 7,5% obj. Lub mocniejsze. Jest to sezonowa specjalność południowa, warzona w marcu lub kwietniu.

Draft beer in a can

piwo w puszcze z dodatkiem azotu, który wzmaga pienistość trunku.

Drożdże piwowarskie

drobnoustroje rozmnażające się przez pączkowanie. W piwowarstwie stosuje się dwa rodzaje drożdży: dolnej i górnej fermentacji.

Dry beer

ma przeciętną zawartość alkoholu i kalorii, znane jest z tego że jego smak jest słaby i nie pozostawia żadnego posmaku.

Eisbock

ekstra mocne piwo typu "bock" którego moc wzrosła dzięki procesowi mrożenia. Ponieważ woda zamarza szybciej niż alkohol, usunięcie lodu powoduje wzrost zawartości alkoholu.

Ekstrakt

wszystko to co możemy znaleźć w piwie oprócz wody.

Faro

odmiana brukselska piwa dosłodzonego syropem.

Fermentacja

proces prowadzony jest w kadziach otwartych lub zamkniętych, w warunkach zapewniających całkowitą czystość mikrobiologiczną, proces ten prowadzi do zamiany cukrów prostych w alkohol. Sposób fermentacji zależy od typu i asortymentu piwa, po fermentacji piwo przekazuje się do leżakowania.

Festbier

różne piwa niemieckie produkowane z myślą o świętach ludowych. Odmiany te różnią się między sobą, ale ich moc przekracza przeciętną, często około 5,5 do 6% objętości.

Hell

po niemiecku jasny, termin określa popularne piwa o złocistym kolorze.

Gobleta

rodzaj szklanki używanej do picia piwa

Gueuze

to rodzaj piwa belgijskiego, które dofermentowuje w butelkach typu szampańskiego. Kupienie oryginalnego gueuze może okazać sie bardzo trudne, gdyż na rynku można dostać raczej rożne gueuzopodobne piwa sztucznie doprawiane rożnymi ekstraktami owocowymi.

Górna fermentacja

drożdże w fazie burzliwej fermentacji są utrzymywane w górnej warstwie brzeczki, znajduje zastosowanie głownie przy produkcji piwa ze słodu pszennego.

Ice-beer

piwa, które na pewnym etapie fermentacji lub leżakowania zostały zamrożone i później przywrócone do stanu ciekłego.

Kallebier

niemieckie określenie wskazujące na niefiltrowany "lager", przeważnie z dużą zawartością chmielu i słabo nasycony dwutlenkiem węgla.

Kadź

specjalny pojemnik o dużej objętości, który napełnia się napowietrzoną brzeczką przeznaczoną do fermentacji.

Keg

metalowy pojemnik na piwo, zastępujący dawną drewnianą beczkę.

Kriek

piwo czereśniowe.

Kruidenbier

holenderskie określenie piwa z przyprawami.

Lager

każde piwo dolnej fermentacji, na Wyspach Brytyjskich piwa typu "lager" są zwykle złociste, na "kontynencie" bywają również ciemne. W krajach niemieckojęzycznych oraz Belgii i Holandii, termin może oznaczać zwykłe piwo najczęściej podawane w danej piwiarni.

Leżakowanie

proces w czasie którego piwo klaruje się, co powodowane jest osadzaniem się na dnie tanku drożdży, po zakończeniu procesu piwo jest odfiltrowywane.

Light Ale

angielski termin opisujący butelkowy odpowiednik typowego piwa "bitter". W Szkocji określenie "light" wskazuje na piwo beczkowe o najniższej zawartości ekstraktu (zwykle o ciemnym kolorze).

Light Beer

amerykańska odmiana niskokalorycznego piwa, lekkiego w smaku, przypominającego "pilsner". Niskokaloryczne i niskoprocentowe. W niektórych krajach nazwa "light" oznacza niższą zawartość alkoholu, niż w przeciętnym piwie.

Mailbock

piwo typu "bock" bardzo wysokiej jakości. Przeważnie jasne. Spożywane jest w Anglii pod koniec kwietnia lub na początku maja na cześć wiosny.

Malt Liquor

piwa o małej zawartości słodu i chmielu. Są zazwyczaj najmocniejszymi piwami wytwarzanymi przez amerykańskich browarników.

Mild

angielskie określenie wskazujące lekko tylko chmielone piwo typu "ale". Niektóre piwa typu "mild" mają miedziany kolor, lecz większość jest ciemnobrązowa. Piwa te zostały stworzone do picia w dużych ilościach przez robotników fizycznych. Mają około 3% obj. I stosunkowo dużą zawartość ekstraktu.

Oscura

czyli "ciemne", hiszpańskie słowo występujące na niektórych meksykańskich etykietach.

Pale Ale

oznacza piwo koloru jasnego brązu lub miedzi w przeciwieństwie do ciemnobrązowego "ale".

Pasteryzacja

to sposób zabezpieczania piwa przed zbyt szybkim psuciem się, polega na ogrzewaniu produktu do temperatury, w której następuje zniszczenie drobnoustrojów.

Pilsener - Pilsner - Pils

ogólnie określa się tak wszelkie złociste, wytrawne odmiany piw fermentacji dolnej o przeciętnej mocy. Klasyczne piwo "pilsener" charakteryzuje się kwiatowym aromatem i wytrawnym posmakiem.

Piwo

nazwa określająca rodzinę napojów alkoholowych, warzonych ze słodu i przyprawianych chmielem

Pokal

typ szklanki używanej przez piwoszy.

Porter

ciemne i gorzkie piwo angielskie. Po raz pierwszy otrzymano je w Londynie na początku XVIII w. nazwa pochodzi od słowa porters "tragarze", wśród których piwo zdobyło początkowo największą popularność.

Pub

Lokal w którym pije się piwo (w Krakowie określa się tak każdy lokal położony poniżej poziomu Rynku Głównego).

Reinheitsgebot

Niemieckie prawo czystości piwa. Zgodnie z nim piwo wolno produkować wyłącznie z czterech składników: chmielu, słodu, drożdży i wody. Piwa niemieckie z tego powodu to gatunkowa klasyka z powodu klarowności w odniesieniu do jego składu. między innymi dlatego cieszą się tak dobrą renomą na całym świecie.

Saison

sezonowe, letnie piwo warzone w Belgii. Bardzo odświeżające, lekko kwaśne piwo górnej fermentacji. Czasami z dodatkiem kwiatów chmielu przed dojrzewaniem i często dojrzewające w butelkach.

Słód

to skiełkowane i następnie wysuszone ziarno jęczmienia lub pszenicy. Znanych jest około 20 różnych typów słodu różniących się smakiem, wyglądem zewnętrznym i składem chemicznym.

Słód barwiący

jest brązowy lub ciemnobrązowy. Ma silny zapach podobny do zapachu kawy zbożowej, jest stosowany w produkcji piwa ciemnego.

Słód karmelowy

może być bardzo jasny i ciemny; słód karmelowy jasny ma barwę żółtą do jasnobrązowej, natomiast ciemny - jednolicie brązową. Dzięki dużej zawartości cukrów skarmelizowanych słód nadaje piwu specyficzny smak.

Słód pilzneński

jest to słód jasny i stosowany wyłącznie do produkcji piwa jasnego. Ma on lekko aromatyczny zapach i słodkawy przyjemny posmak.

Stout

piwo o ciemnej barwie oraz słodkawym smaku.

Tank

ogromny pojemnik w którym zachodzi proces leżakowania piwa.

Weissebier

niemieckie określenie "białego" piwa, oznaczające jasne piwo pszeniczne.