Piwo a zdrowie

Piwo, jak wiele rzeczy na świecie, ma dwa oblicza, jedno przyjazne, drugie nie. Spożycie alkoholu niesie za sobą korzyści dla zdrowia, których nie wolno nie doceniać, jak również ryzyko. O wszystkim decyduje umiar.

Trwające przez długi czas nadużywanie alkoholu prowadzi do niedostatecznego zaopatrywania komórek nerwowych w substancje odżywcze. Doprowadza to do niedoboru witaminy B1 i do obniżenia się poziomu intelektualnego.

Dla większości wielbicieli piwa jest ono, nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Korzystnie wpływa na samopoczucie. Badania naukowe dowodzą, że umiarkowana konsumpcja alkoholu nie szkodzi zdrowiu.

U piwoszy znacznie zmniejszone jest ryzyko schorzeń serca i krążenia oraz zachorowania na cukrzycę. Warunkiem tego jednak jest odpowiedni sposób odżywiania się, utrzymywanie normalnej wagi ciała oraz regularny wysiłek fizyczny.
Jedynie bowiem w przypadku prowadzenia zdrowego trybu życia uwidaczniają się zdrowotne walory umiarkowanej konsumpcji alkoholu.

Ekstrakt podstawowy

Jest jednym z głównych składników piwa. na 100 g piw przypada około 11,8 g ekstraktu podstawowego. Zależy od niego zawartość alkoholu, ekstraktu finalnego, wartość kaloryczna piwa oraz procentowy udział wody. pod określeniem tym rozumie się łączny, rozpuszczalny ekstrakt ze słodu i chmielu przed fermentacją.

Chmiel

Piwo to jedyny napój zawierający chmiel. Z uwagi na dużą zawartość goryczek, roślina ta pobudza apetyt i działa jednocześnie uspokajająco.

Słód

Dzięki niemu piwo zawiera węglowodany, związki białkowe, związki mineralne, kwasy organiczne i witaminy. 80 procent zawartych w piwie związków fenolowych pochodzi ze słodu. związki te przechwytują i wiążą wolne rodniki, które mogłyby sprzyjać powstawaniu zmian nowotworowych.

Alkohol

W 100 g piwa znajduje się około 4 g czystego alkoholu. Dla jednych ludzi związek ten ma same własności korzystne, dla innych stanowi siedlisko wszelkiego zła. Wszystko zależy od umiaru w jego stosowaniu.

Woda

Piwo jest napojem doskonale gaszącym pragnienie, wszystko dzięki zawartości wody i rozpuszczonych w niej związków mineralnych.

Składniki piwa - wykaz szczegółowy
  Składnik ilość
Składniki podstawowe Woda 920,2 g/100 g
Węglowodany 28,0 g/l
Proteiny 5,0 g/l
Alkohol 5,07 ml/100 ml
Dwutlenek węgla 0,5 g/100 g
Związki mineralne Fosfor 319 mg/l
Chlorek 174 mg/l
Potas 518 mg/l
Wapń 35 mg/l
Sód 33 mg/l
Magnez 98 mg/l
Siarczan 168 mg/l
Miedź 0,10 mg/l
Mangan 0,16 mg/l
Cynk 0,06 mg/l
Żelazo 012 mg/l
Witaminy Tiamina (B1) 29 mg/l
Ryboflawina (B2) 336 mg/l
Kwas pantotenowy (B3) 1490 mg/l
Niacyna 7738 mg/l
Pyridoksyna 619 mg/l

 

Cukier we krwi

Umiarkowane spożycie alkoholu powoduje wzrost insuliny przy jednoczesnym obniżeniu się poziomu hormonu STH we krwi. Hormony te, sterujące poziomem cukru we krwi, pod wpływem alkoholu powodują nieznaczne obniżenie się tego poziomu. Hormon wzrostu sprzyja też uwalnianiu kwasów tłuszczowych w tkankach.

Zmniejszona podaż tego hormonu we krwi obniża ilość wolnych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim w tkance tłuszczowej. Poszczególne organy dysponują mniejszą ilością kwasów tłuszczowych, co powoduje efektywniejsze spalanie cukru. Piwo poprawia również szybkość i skuteczność działania insuliny w tkankach.

Kalorie i piwo

Nie zaleca się picia piwa na pusty żołądek, dochodzi bowiem wtedy do szybszego i efektywniejszego wchłaniania alkoholu.

Omawiając zdrowotne zalety piwa na początku należy sprostować jeden szkodliwy mit.
Często słyszy się opinie, o tuczących właściwościach piwa, a osobom z dużym brzuszkiem przypisuje się nadmierną słabość do tego napoju.

Naukowo zostało udowodnione, że piwo wcale nie tuczy. Piwo pobudza działanie przewodu pokarmowego, dzięki czemu wzrasta apetyt. Wiele osób natychmiast zaspokaja go zjadając tłuste i kaloryczne dania, które niestety tuczą. Cała wina natomiast zrzucana jest na piwo.

Przy umiarkowanej konsumpcji piwa, waga ciała pozostaje niezmienna. litr piwa zawiera około 400 do 500 kalorii. piwo ponadto nie zawiera soli kuchennej, sprzyja to odwadnianiu tkanej i wydalaniu soli, której zazwyczaj spożywa się w nadmiarze.

Umiarkowane spożycie piwa poprawia kompozycję organizmu, przede wszystkim pomiędzy ilością tkanki tłuszczowej  a ogólną masą ciała. zawarty w piwie alkohol wpływa hamująco na tłuszczową przemianę materii.

Tablice kaloryczności różnych napojów
Napój (1 szklanka) ilość kalorii
Piwo jasne pełne 225 kcal
Sok owocowy 225 kcal
Mleko pełnotłuste 325 kcal
Wino słodkie 700 kcal
Coca-Cola 750 kcal
Oranżada słodzona 830 kcal

Wpływ alkoholu na wagę ciała zależny jest od:

 • rodzaju pitego alkoholu
 • wypijanej dawki i częstotliwości spożywania
 • przyjmowania pokarmów podczas picia alkoholu.

Piwo wypijane do posiłku zdecydowanie mniej wpływa na wagę ciała niż sam alkohol spożywany niezależnie od posiłków.

Zawartość alkoholu w różnych napojach
gatunek Zawartość alkoholu objętościowo % obj. Zawartość alkoholu  wagowo g/100g*
Pilsner 4,9 3,9
Jasne pełne 4,4 3,5
Piwo mocne 7,0 5,6
Piwo light 2,75 2,2
Piwo bezalkoholowe 0,3 0,29
Wino białe 10-12 8,0-9,5
Wino czerwone 12,5 10
Wino różowe 10,9 8,7
Szampan 12,0 9,6
Whisky 43 34,4
Koniak 40,0 32,0
Wódka 32,0 25,6

Nerki

Spożycie piwa prowadzi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych do lepszego ukrwienia nerek. W efekcie jego moczopędnego działania jest wzmożone wydalanie płynnych odpadów procesu przemiany materii. po spożyciu 1 litra wody wydalanych jest łącznie około 385 ml moczu, po spożyciu piwa 1012 ml, więcej niż organizm wcześniej wchłonął. Efekty wypłukiwania wykorzystywany jest przez osoby cierpiące na kamienie nerkowe, lub mające skłonności do kamicy moczowej. Dla tych osób najkorzystniej jest pić piwo bezalkoholowe, piwo to zawiera śladowe ilości alkoholu, ma znacznie mniej (o 40%) kalorii i bardzo dobrze wpływa na rozcieńczanie moczu.

Nowotwory

Umiarkowana konsumpcja piwa nie zwiększa ryzyka chorób nowotworowych i nie powoduje zwiększonej śmiertelności na raka. Znajdujące się w piwie antytoksydanty – fenole, flawonidy, kwercetyna, katechina – zmniejszają ryzyko nowotworu. Istnieją jednak grupy podwyższonego ryzyka, w ich przypadku nawet niewielkie ilości alkoholu zwiększają zagrożenie nowotworami. Zalicza się do nich ludzi o podwyższanym ryzyku raka jelit. W skład grupy podwyższonego ryzyka wchodzą również kobiety dziedzicznie obciążone skłonnością do raka sutka, lub schorzeń gruczołu piersiowego. Ludzie wchodzący w skład grup podwyższonego ryzyka powinni całkowicie zrezygnować z konsumpcji alkoholu by nie potęgować zwiększonego zagrożenia

Przewód pokarmowy

Alkohol pobudza apetyt, związek ten automatycznie prowadzi do zwiększonego wydzielania się śliny i enzymów trawiennych. zawarte w piwie goryczki i garbniki - oraz dwutlenek węgla - pobudzają czynniki wydzielnicze żołądka. Umiarkowana konsumpcja alkoholu pozwala zdecydowanie obniżyć ryzyko zachorowania na zapalenie błony śluzowej żołądka. Podczas badań naukowych przeprowadzonych w Niemczech stwierdzono, że u pacjentów przyjmujących podczas badań tygodniowo około 1,5 litra piwa ryzyko zachorowania zmniejszało się o jedną trzecią w porównaniu do abstynentów.

Płuca

Umiarkowana konsumpcja piwa prowadzi do poprawy wentylacji płuc, a więc do przyspieszenia procesu wchłaniania tlenu. Charakterystycznym dla chmielu goryczkom przypisywane jest działanie bakteriobójcze. Dzięki swym właściwościom piwo jest w stanie zapobiegać infekcjom płuc i górnych dróg oddechowych.

Wpływ alkoholu na przewód pokarmowy to:

 • poprawa trawienia;
 • lepsze przyswajanie witaminy B12;
 • poprawienie motoryki żołądka;
 • przyśpieszony rozkład tłuszczu i białka.

Równowaga hormonalna

Efektem umiarkowanej konsumpcji piwa jest stabilizacja równowagi hormonalnej. W przypadku kobiet tuz przed i w trakcie menopauzy umiarkowane ilości piwa zapewniają dostateczny poziom estrogenu we krwi, co może być alternatywą dla kuracji hormonalnych. Piwo chroni przed schorzeniami serca, działa uspokajająco, a duża zawartość związków mineralnych i pierwiastków śladowych stanowi dodatkowy czynnik chroniący przed osteoporozą.

Samopoczucie

Piwo dzięki chmielowi i drożdżom zawiera istotne dla zdrowia witaminy B1, B2, B6, H. dzięki nim poprawia się zdolność koncentracji, pobudzona zostaje przemiana materii, przyspieszony proces powstawania czerwonych ciałek krwi. Umiarkowane, ale regularne spożycie piwa przeciwdziała stopniowemu obniżaniu się czynności mózgu. ludzie starsi, którzy nie rezygnują z piwa, pomimo zaawansowanej staroci dłużej zachowują umysłową sprawność - w porównaniu do abstynentów, ponadto umiarkowane spożycie piwa poprawia psychiczne zrównoważenie i sprzyja kontaktom międzyludzkim.

Regularna konsumpcja piwa pozwala na zniwelowanie wielu stresów, takich jak: stany lękowe, napięcie, agresja i umożliwia szybkie przejście do fazy psychicznego odprężenia. Piwo łagodzi niepokój wewnętrzny i likwiduje uczucie skrępowania, poprawiając zdolność regeneracji psychicznej, przeciwdziała zaburzeniom snu będących efektem psychicznego przeciążenia. Wyniki ankiety przeprowadzonej w Niemczech wykazały, że ludzie umiarkowanie korzystający z alkoholu subiektywnie uważają się za zadowolonych z życia i zdrowszych od abstynentów i nadużywających piwa.

Serce

Umiarkowane spożycie piwa nie tylko obniża ciśnienie, ale chroni też przed zawałem, działa hamująco na rozwój schorzeń serca i obniża ogólny współczynnik zgonów. U umiarkowanych piwoszy ryzyko zawału obniża się od 20 do 40%, nie zostaje niestety wyeliminowane do końca, jednak zawały mają łagodniejszy przebieg niż w przypadku abstynentów. Według przeprowadzonych badań najniższy współczynnik śmiertelności objawiali mężczyźni konsumujący przeciętnie od 20 do 40 g czystego alkoholu dziennie, czyli około 0,5 do 1 l piwa.

Pozytywne działanie można tłumaczyć między innymi: zawarty w piwie alkohol podnosi poziom cholesterolu o wysokiej gęstości prawie o 10%. jest to tak zwana „dobra” frakcja, czyli cholesterol HDL, chroniący tętnice przed osadzaniem się szkodliwych złogów. Naczynia wieńcowe są bardziej drożne a mięsień sercowy lepiej ukrwiony. Jednocześnie dochodzi do obniżenia się poziomu cholesterolu frakcji LDL. Mówi się zatem o kompleksowym przesunięciu się profilu ciał tłuszczowych we krwi, skutkującym obniżeniem ryzyka schorzeń wieńcowych od 30 do 60%, zmniejszeniu podatności ścianek naczyń, zmniejszenie zagrożenia skrzepami.

Ludzie pijący umiarkowane ilości piwa mają z reguły niższe ciśnienie od ludzi nie zachowujących umiarkowania w piciu jak również od całkowitych abstynentów.

Podsumowując alkohol zawarty w piwie:

 • obniża opór w naczyniach wieńcowych;
 • poprawia przepływ krwi przez naczynia wieńcowe;
 • zwiększa wydolność serca, poprzez obniżenie koniecznego wysiłku;
 • obniża ciśnienie tętnicze;
 • zwiększa poziom cholesterolu frakcji HDL;
 • obniża poziom cholesterolu frakcji LDL;
 • dodatkowo chroni naczynia krwionośne przez antyoksydanty.

Trawienie

Rozliczne niealkoholowe substancje odżywcze są, z punku widzenia fizjologii żywienia bardzo zrównoważone. Piwo nie tylko pobudza motorykę żołądka, ale również jego czynność wydzielniczą, lekko stymuluje wydzielanie żółci, płynu istotnego dla prawidłowego trawienia. umiarkowana konsumpcja piwa prowadzi ponadto do zwiększonego wydzielania enzymów trawiennych przez trzustkę.

Można zatem powiedzieć, że piwo w kompleksowy sposób pobudza procesy trawienne, poprawiając jednocześnie zdolność do wchłaniania cennych substancji odżywczych. wzmożenie produkcji enzymów ma istotne znaczenie dla:

 • trawienia białka
 • rozkładania tłuszczów
 • rozkładania węglowodanów

Wątroba

W przypadku dorosłego zdrowego człowieka, umiarkowana konsumpcja piwa nie powoduje żadnych uszkodzeń wątroby. Zadaniem wątroby jest oczyszczanie i odtruwanie organizmu, dlatego jest ona w stanie skutecznie kompensować obciążenie jakie stanowi spożycie alkoholu. Uszkodzenia jakich ona doznaje dochodzie nie w czasie konsumpcji alkoholu lecz w skutek nieprawidłowych nawyków jego konsumpcji, takich jak:

 • jednorazowa dawka;
 • częstotliwość konsumpcji i wiążąca się z nią faza regeneracji.

Spożywanie niewielkich ilości alkoholu ma na wątrobę wpływ pozytywny. Alkohol rozszerza bowiem naczynia krwionośne, wątroba lepiej ukrwiona i zaopatrzona w tlen lepiej spełnia wszystkie swoje funkcje.