Książki o piwie (polskie)


Piwo to napój niezbędny. Przemysł piwowarski na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej

Sławomir Jędrzejewski

Album "Piwo to napój niezbędny" jest książką ze wszech miar niezwykłą. Nikt wcześniej nie próbował opowiedzieć przedwojennej historii Kresów z perspektywy przemysłu piwowarskiego. Z pozoru takie ujęcie dziejów ziem utraconych może wydawać się nawet obrazoburcze. Nic bardziej mylnego. Piwo jest pretekstem aby pokazać Kresy i ludzi tam mieszkających, ich zaradność, siłę woli i umiejętność radzenia sobie w trudnych czasach.

Autor, Sławomir Jędrzejewski, od 20 lat zbiera pamiątki związane z produkcją piwa na Kresach. Są to butelki, etykiety, kapsle, dokumenty, zdjęcia. Część zbiorów ujęte w formie książki wraz z wnikliwym komentarzem składa się na prezentowany album. Na IV stronie okładki można przeczytać:
"Kilka lat temu na targu staroci zobaczyłem butelkę. Miała wytłoczony w brązowym szkle napis "Lwowskie Towarzystwo Akcyjne Browarów". Niestety była za droga, więc z żalem odstawiłem ją na miejsce. Od tamtej chwili minęło już sporo czasu. A jednak wciąż ją pamiętam. Może dlatego, że ta zwykła butelka ze Lwowa wywołała we mnie wrażenie nieuchwytności i tęsknoty, które towarzyszy mi do dziś, gdy tropię na giełdach i targowiskach pamiątki po browarach z Kresów Wschodnich."

8373440283

Kuchnia piwosza

Barbara Podgórska, Adam Podgórski, Anna Jach

Zbiór przepisów na dania do piwa i z dodatkiem piwa: napoje, sosy, przekąski oraz zupy, które pozwolą nie tylko zaspokoić pragnienie złocistym napojem, ale przede wszystkim delektować się wybornym smakiem królewskiego, europejskiego trunku

8372218005

Piwo w kuchni i w aptece

Anselm Bilgri Peter K. Kohler Birgit Adam

Sława świętej góry Andehs, od stuleci celu klasztornych pielgrzymek, na równi dotyczy klasztoru, jak i piwa z klasztornych browarów. Tutejsi benedyktyni postrzegają swoje powołanie na tym, aby przywracać harmonię między ciałem a duszą.

Klasztor wspiera się na trzech filarach: pierwszy to barokowa świątynia, drugi browar klasztorny, a trzeci piwiarnia i gospoda klasztorna słynąca z piwnych potraw. Te trzy filary wzajemnie się uzupełniają i nie mogą istnieć bez siebie.

Piwo można stosować w kuchni na wiele sposobów: zupy, sosy, potrawy mięsne, rybne, desery czy wypieki nabierają zupełnie nowych walorów smakowych. W naszej książce zebraliśmy okazały wybór najróżniejszych benedyktyńskich przepisów. Wszystkie wiodą do znakomitych wyników, a ich wykonanie nie sprawia żadnych trudności. Obok interesujących receptur na smaczne dania książka ta zawiera wiele szczegółów dotyczących piwa, przedstawia jego lecznicze i kosmetyczne właściwości.

9788370736309

Piwo warzone w domu

Wolfgang Vogel

Jak uwarzyć smakowite piwo? Czy można samemu uwarzyć dobre piwo w domu? Warto spróbować! To naprawdę nic trudnego. W dawnych czasach piwo warzono w wielu gospodarstwach. Dzisiaj również nie musimy być zdani na wyroby wielkich browarów.

Nasz poradnik podpowiada, jak samodzielnie zrobić w domu piwo. I to różnych gatunków. Bez specjalistycznej aparatury można wyprodukować smaczny, pienisty trunek według własnych upodobań.

9788324706969

Piwo wino nalewki

Barbara Jakimowicz-Klein

jak sporządzać domowe trunki?
do czego stosować w kuchni piwo czy wino?
przepisy na potrawy ze specjalnym dodatkiem


Recepty na domowe nalewki i wiele praktycznych rad, jak stosować w kuchni alkohole i jak je podawać. Np. piwo powoduje kruchość mięsa i spulchnia ciasto, a wino doskonale nadaje się do sosów. Przepisy na wiele potraw – od zup po desery – które dzięki kropli odpowiedniego trunku staną się smaczniejsze.

9788375756265

Piwo. Kolekcja Wiedzy i Życia

red. Michael Jackson

Książka opisuje najlepsze piwa świata, ich atuty i największe sekrety. Ujawnia, co decyduje o smaku złocistego napoju. Uczy, jak docenić barwę, aromat i końcówkę trunku. Zawiera rady najlepszych ekspertów, takich jak guru browarnictwa słynny Michael Jackson!

9788372437884

Domowe warzenie piwa

Lehrl Richard

Uprawianie jakiegoś hobby sprawia przyjemność tylko wtedy, gdy prowadzi do sukcesów, a nakład pracy nie przekracza granic rozsądku. Sukces w przypadku warzenia piwa oznacza osiągnięcie wysokiej jakości warzonego trunku.

Autor tej książki – piwowar hobbysta z wieloletnim doświadczeniem – podpowiada, jak produkować pierwszorzędne piwo, które nie ustępuje jakością piwom komercyjnym. W poradniku tym znajdziesz mnóstwo informacji niezbędnych do tego, by samodzielnie uwarzyć piwo – od charakterystyki różnych gatunków słodu, chmielu i drożdży, po instrukcje budowy prostych urządzeń niezbędnych do wyrobu tego alkoholu. Opisano w niej także poszczególne etapy powstawania piwa, m.in. śrutowanie i filtrowanie.

9788377081730

Piwa świata

David Kenning, Robert Jackson

Przewodnik Piwa świata jest szczegółowym kompendium o ponad 350 markach najlepszych piw warzonych na całym świecie, od tradycyjnego angielskiego ale przez belgijskie piwa klasztorne, kryształowe niemieckie lagery, amerykańskie minibrowary, japońskie piwa z ryżu, po polskie piwa ciemne i jasne. Przy każdej marce umieszczono fotografię butelki oraz pełnej szklanicy trunku. Informacje o wyglądzie, smaku i zapachu uzupełniają ciekawostki historyczne o konkretnym gatunku piwa oraz o browarze, z którego pochodzi. W ramce zamieszczono dokładne dane dotyczące zawartości alkoholu, temperatury podawania oraz propozycje potraw, z którymi najlepiej smakuje. Dzięki ponad 600 zdjęciom przewodnik ten jest fascynującym wprowadzeniem w świat piwa. Wielbiciele tego trunku zapewne docenią to encyklopedyczne opracowanie

9788375756746

Browary w Polsce

Aleksander Strojny

Nietypowy przewodnik po miejscach, w których warzy się złocisty trunek, i po lokalach, w których można go skosztować. Autor ze swadą i humorem opowiada o historii browaru, przytacza anegdoty i ciekawostki związane z browarnictwem oraz zaprasza na wycieczki po znajdujących się w okolicy atrakcjach turystycznych. Książka doskonała zarówno w podróży, jaki i przy kufelku piwa.

8371633386

Piwa świata

Gilbert Delos

Piwo, którego historia liczy kilka tysięcy lat, to najbardziej rozpowszechniony, a jednocześnie kryjący najwięcej tajemnic napój świata. Bogato ilustrowany album Piwa świata daje pełen przegląd piw wszystkich krajów, pozwala poznać słynne browary i ich najlepsze wyroby, zaczynając od szacownych, międzynarodowych piw typu pilzneńskiego, poprzez belgijskie lambiki i brytyjskie ales, aż do japońskich piw ryżowych. Zebrane z pięciu kontynentów wraz z ich historią i tradycją zostały pokazane w oryginalnych opakowaniach, z całą różnorodnością form butelek, barwną grafiką puszek i etykiet.

9788362608188

Tajemnice zamku i browaru w Raciborzu

Grzegorz Wawoczny

„Tajemnice zamku i browaru w Raciborzu” to pierwsza publikacja tak obszernie traktująca o dziejach dawnej piastowskiej siedziby, jej właścicielach i architekturze oraz najciekawszych epizodach z ponad 900-letniej historii.

Książka omawia kolejno następujące zagadnienia: właściciele zamku, architektura oraz jego otoczenie, tajemne przejście pod Odrą (ten dział zawiera szereg nowych informacji, w tym XIX-wieczną relację o przejściu z Księgi Świata), co łączy z Raciborzem króla Łokietka, fałszerstwo w Perugii (o próbie przejęcia Raciborza przez Krzyżaków), plany biskupa Tomasza II (o planowanej krucjacie na Racibórz), niedoszła królowa (o żonie księcia Henryka IV Probusa, księżniczce raciborskiej), zaginione relikwie (o relikwiach z kaplicy zamkowej), bożogrobcy i kaplica Grobu Świętego oraz ciekawsze informacje o zamku i legendy z nim związane. Druga część to dzieje piwowarstwa, opilstwa oraz raciborskiego browaru i rodziny von Ratibor. Książka zawiera także wykaz literatury

9788377290644

 Browary Łodzi i regionu

Marcin Jakub Szymański

Czy wiedzą Państwo, jak ważnym trunkiem było piwo w średniowieczu? Leszek Biały odmówił udziału w krucjacie, ponieważ w Ziemi Świętej nie warzono piwa, a jego konsumpcja na dworze królowej Jadwigi wynosiła nawet do 10 litrów na głowę dziennie. Prawdziwi smakosze tego napoju zamieszkiwali także Łódź i jej najbliższe okolice. Dobrze wiedzieli, że do piw typu lager i jasnych pełnych potrzebna jest miękka woda, do piw mocniejszych – twarda, a do produkcji porterów najlepsza jest woda bogata w minerały. Teodor Milsch, bracia Lorentzowie, Anstadtowie, Gehligowie, Keilichowie to najwybitniejsi przedstawiciele łódzkiego browarnictwa. Historia ich przedsiębiorstw jest pełna zaskakujących tajemnic, m.in. do dzisiaj nie  ujawniono unikatowych receptur. Jak zbudowali swoje browary, jakiej używali technologii, czy uczciwie prowadzili interesy, kogo zatrudniali? Na te i inne pytania odpowiada książka Browary Łodzi i regionu Marcina Szymańskiego, która jest pierwszym szczegółowym opracowaniem, dotyczącym dziejów warzenia piwa w regionie łódzkim.

Czytelnik ma niepowtarzalną okazję dokładnie poznać historię Helenowa, dzieje zakładów browarniczych od momentu ich założenia do chwili upadku oraz dowiedzieć się jakie piwo cieszyło się największą popularnością w czasach ich świetności. Autor opowiada również o czasach współczesnych: wielkich koncernach i małych, regionalnych zakładach.

9788392498391

 Od Bohrischa do Bosmana. 160 lat szczecińskiego browaru

Niniejszy album prezentuje historię szczecińskiego browaru. Znajdziemy tu setki zdjęć, etykiety, butelki, podstawki, szkło, otwieracze, a nawet pocztówki.

9788374959858

 1001 piw, których warto spróbować

Książka przedstawia 1001 piw w całej ich krasie, od piw beczkowych po tradycyjne piwo z gatunku ale, przez gastronomiczne przysmaki po silnie chmielone trunki. Wszystkie one są piwami światowej klasy. Omawiane piwa to produkty dla koneserów, produkowane według receptur doskonalonych przez stulecia. To najlepsze przykłady piwowarskiej spuścizny z krajów o wspaniałych piwnych tradycjach takich jak Niemcy, Belgia, Anglia i Szkocja oraz Stany Zjednoczone i Czechy.

Piwa bursztynowe, jasne, lagery, białe, ciemne, piwa specjalne - opisy i zdjęcia tych trunków pomogą w poszukiwaniach gatunku, który umożliwi wydobycie i poprawienie smaku jedzenia, a także przypomni, dlaczego piwo jest najlepszym napojem na świecie: napojem, który zbliża do siebie ludzi, towarzysko ich nastraja i wydobywa zupełnie nowy wymiar medytacji..

9788376269887

Najlepsze piwa świata

Ben McFarland

Na 288 stronach pięknie wydanej książki amatorzy złotego napoju znajdą fotografie butelek, etykiet i miejsc, gdzie powstają najlepsze gatunki wszelkich odmian piwa. Czytelnik znajdzie tu rozdziały o tym jak powstaje piwo, jak dokonuje się selekcji, 10 najlepszych piw świata, opisy piw: brytyjskich, belgijskich, niemieckich, czeskich skandynawskich, francuskich, szwajcarskich, polskich i wschodnioeuropejskich, amerykańskich, azjatyckich i afrykańskich. Jest tu też spory rozdział poświęcony łączeniu piwa z jedzeniem - jakie piwo do jakiego rodzaju poczęstunku należy wybrać.

9788360623220

Piwne Mazowsze

Henryk Sienkiewicz

Książka poświęcona mazowieckiemu piwowarstwu, browarom i gatunkom warzonego tu piwa - począwszy od czasów pradawnych po współczesność. Praca ma charakter popularny, zawiera wiele interesujących informacji historycznych, a także barwnych anegdot. Pisana jest żywym, obrazowym językiem, ilustrowana kolorowymi zdjęciami. Książka uhonorowana nagrodą w III edycji konkursu Mazowiecka Akademia Książki, organizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

iskierka 1 procent 2019 banery 1

ceskepivo ceskezlato 1