Temperatura
Piwo jest najsmaczniejsze, gdy jego temperatura wynosi około 7-9°C. Można zatem przyjąć, że piwo podawane prosto z lodówki ma temperaturę prawie idealną do spożycia. Nie wolno doprowadzać do gwałtownych zmian temperatury, np. przez ogrzewanie zimnej butelki lub wkładanie piwa do zamrażarki. Przechowywanie piwa z byt zimnym miejscu sprawia, że piwo traci swój właściwy smak, może zmętnieć i nie będzie się chciało pienić. Po powrocie do odpowiedniej temperatury odzyska wprawdzie klarowność i będzie pienić się prawie normalnie, lecz jego prawdziwy smak zostanie utracony. Zbyt ciepłe piwo ma smak lekko odstałego, pienie się za bardzo, gdyż podczas nalewania wydziela się zbyt dużo dwutlenku węgla. Piwo butelkowe powinno być chronione przez działaniem bezpośrednich promieni słonecznych. Jaskrawe światło źle wpływa na jego smak. Dlatego właśnie piwo rozlewane jest przede wszystkim do butelek z ciemnozielonego lub brązowego szkła.
Naczynia do picia piwa
Piwo jasne podaje się w przeźroczystych, wysokich kielichach, tym wyższych im piwo jest jaśniejsze. Piwa mocno pieniące się wymagają, by naczynie w górnej części lekko zwężało się ku górze, tak by nad piwem utworzył się piramidalny grzybek. Do takich piw używane są kielichy w kształcie tulipana zwane przez fachowców gobletami
Nalewanie
Nalewając piwo do szklanek powinno się kierować następującymi zasadami: Szklanka powinna być nachylona pod kątem 45 stopni w odległości 2,5 centymetra od nalewaka. Gdy szklanka jest w połowie pełna, należy ją stopniowo ustawić w pionie. Reszta piwa leje się prosto do szklanki co zapewnia właściwe uwolnienie dwutlenku węgla, tworząc pianę w wysokości 2,5 centymetra.
Przyjmuje się zasadę, że piwo w momencie nalewania do kufla lub szklanki powinno mieć temperaturę o 1 do 2° C niższą od zalecanej. Piwo przechowywane w lodówce dobrze jest wyjąć na 10 minut przed podaniem do konsumpcji.
Piana
Dzięki pianie piwo dłużej zachowuje własny aromat. Warstwa piany chroni piwo przed kontaktem z tlenem i zapobiega niekorzystnemu oddziaływaniu na niektóre składniki. Przy nalewaniu piwa w pubach należy zwrócić uwagę na zachowanie proporcji między wysokością napoju i warstwą piany. Piana nie powinna zajmować więcej niż 20% wysokości naczynia.
W niektórych lokalach można spotkać się z metodą wyczerpywania nadmiaru piany łyżką stołową lub innym urządzeniem. Świadczy to o braku fachowości barmana, ignorowaniu podstawowych zasad higieny i braku poszanowania dla tradycji i kultury picia piwa.